Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 5. Br. 12 / 2018.
 
 
 

PUBLICISTIKA

 

 

Hod po rubu

Rosie Kugli i Marijana Pleše

 

 

 

 

 

 

 

Knjiga „Hod po rubu“, autorica Rosie Kugli i Marijane Pleše - još je jedna dobra, poučna i „funkcionalna“ knjiga za mlade.

Ova knjiga društveno je angažirana - govori o maloljetničkom kriminalu uz vrlo slikoviti prikaz koliko malo je ponekad potrebno mladom čovjeku da „skrene s puta“ i nađe se u svijetu koji, zapravo, nije njegov. A koliko se, s druge strane, teško izvući s takvog puta, unatoč želji i nastojanjima. Kroz priču, uvjerljivo je predstavljeno i kako životne okolnosti mogu „pogurati“ mlade na destruktivan i samodestruktivan put. Kroz priču, predstavljeno je i licemjerje našeg društva i sustava, koji bi trebali pružiti pomoć onima koji nemaju jednake životne šanse kao ostali članovi društva. A koje to, u velikom dijelu - ne čini. A zatim - nemilosrdno kažnjava.

Pitanja koja se provlače kroz ovu knjigu su - tko je tu zapravo nasilnik? Kako nasilje i kriminalitet počinju? Tko šalje krive poruke našim mladima i nama odraslima, kroz svoje postupke? Autorice su bile „nemilosrdne“ u odgovoru na ta pitanja. Ali ne i crno-bijele. S druge strane, kroz priču je predstavljena i svijetla strana, suosjećajnost i ljubav koji se ipak pojavljuju kroz odgovorne pojedince. Kojima kroz sustav nismo na vrijeme pomogli. Ponuđeni su i načini kako da bude bolje. Knjiga je pisana vrlo pitko, autentičnim jezikom mladih i pojedinih populacijskih skupina.

Prikazani su brojni problemi društva, ali i teme odrastanja, utjecaja skupine, potrebe za pripadanjem, osjećaji bespomoćnosti i izoliranosti. Priča u knjizi je potresna, ali i poučna. Upravo zbog toga ova knjiga je „funkcionalna“ i pogodna za rad i raspravu s mladima. Kako bi, kroz literaturu, naučili biti kritični, proširili sliku. Ali, i kako bi naučili biti i suosjećajni tamo gdje to ljudskost nalaže. Knjiga budi niz emocija, a emotivno pamćenje jedno je od najboljih načina usvajanja znanja.

Osim mladima, koji su naši budući odrasli, knjigu preporučujem i odraslima. Da nas potakne na razmišljanje i osvijesti o problemima koji postoje oko nas. I da nas podsjeti da reagiramo i pomognemo onima koji u startu života nemaju osnove koje omogućuju konstruktivno odrastanje i život. Prije svega, ljubav, podršku i osjećaj pripadnosti. I da nas podsjeti da uvijek, kada imamo problem trebamo potražiti i uzrok. Pa makar on bio u našem nedovoljnom angažmanu i izostanku pomoći onima koji su u najranijem životnom razdoblju bili bespomoćni i odgurnuti.


Pripremila: Ana Puljak. dr. med., spec.javnog zdravstva, voditeljica Odjela za promicanje zdravlja (Služba za javno zdravstvo)


© 2018 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar