Naslovnica uredništvo
 

Intervju
 
Tema broja
 
Čuvari zdravlja
 
Aktivno i zdravo starenje
 
Mentalno zdravlje
 
Zdravstvena ekologija
 
Farmakoterapija
 
Mikrobiologija i zdravlje
 
Građanske inicijative
 
Škola i zdravlje
 
Brojke govore
 
Feljton
 
  God. 6. Br. 14 / 2019.
 
 
 

tema broja

 

 

 

Prevencija raka dojke

 

 

 

 

Melita Jelavić, dr.med.
Nastavni zavod za javno zdravstvo
„Dr. Andrija Štampar“

 

Prevencija raka dojke

Rak dojke je zloćudni tumor u kojem dolazi do promjena u građi i funkciji stanica žljezdanog tkiva dojke te one počinju nekontrolirano rasti, umnožavati se i širiti u okolno tkivo. S obzirom na vrstu tkiva od kojeg nastaje, na veličinu tumora i stupanj proširenosti u vremenu kada je otkriven, ponašat će se različito. Razlikujemo tumore koji rastu sporu i sporo se šire (prvo u okolno tkivo, a zatim i u ostale dijelova tijela) te tumore koji brzo rastu i brzo se šire. Tumor može započeti u mliječnim žlijezdama, mliječnim kanalićima i masnom ili vezivnom tkivu dojke. Od raka dojke najčešće obolijevaju žene iznad pedeset godine, iako se isti može pojaviti i kod žena u ranijoj životnoj dobi, ali i kod muškaraca.

Kako unatoč svim znanstvenim istraživanjima i postignućima posljednjih desetljeća točan uzrok, kao i detaljan mehanizam nastanka raka dojke, nije do kraja razjašnjen, velika pozornost posvećuje se čimbenicima rizika njegova nastanka, kao i metodama ranog otkrivanja. Najznačajniji čimbenici rizika su dob, dužina fertilnog razdoblja (prva mjesečnica prije 12. godine života, menopauza nakon 50. godine života), nerađanje ili pak rađanje prvog djeteta nakon 30. godine života, pretilost, prethodni rak dojke, određene promjene stanica u biopsijskom nalazu i pozitivna obiteljska anamneza - posebno u prvom koljenu (majka, sestre, kćeri).

Ovo sijelo raka već je više desetljeća vodeće sijelo raka u žena. Prema posljednjim dostupnim podacima procjenjuje se da je u svijetu u 2018. godini bilo oko 2.100.000 novooboljelih žena, dok je oko 630.000 žena od ove bolesti i umrlo (GLOBOCAN 2018; IARC). U Hrvatskoj, prema posljednjim podacima bilježimo 2748 novooboljelih žena (Registar za rak, HZJZ, 2015.), a u gradu Zagrebu njih 659. Prema posljednjim podacima o smrtnosti u 2017. godini u Hrvatskoj su umrle 853 žene, a u gradu Zagrebu 185 žena.

Kada započeti s prevencijom raka dojke?

S primarnom prevencijom, kao i kod ostalih kroničnih nezaraznih bolesti, potrebno je započeti u najranijoj životnoj dobi kako bi se na vrijeme usvojile zdrave životne navike i izbjegli preventabilni čimbenici rizika (pušenje, nepravilna prehrana, zlouporaba alkohola, pretilost, nedostatna tjelesna aktivnost). Provođenje samopregleda dojki ženama se savjetuje od 20. godine, a cilj je upoznati vlastite dojke, njihove fiziološke promjene vezane uz različite stadije menstrualnog ciklusa te uočiti promjene koje nisu uobičajene i na vrijeme se posavjetovati s liječnikom. Do 40. godine savjetuju se ultrazvučni pregled dojki jednom godišnje, a od 40. godine i redoviti klinički pregledi koje obavlja liječnik barem jednom godišnje. Prvi mamografski pregled svaka bi žena trebala napraviti između 38. i 40. godine.

Svako sijelo raka nažalost nema predispozicije za uvođenje populacijskog probira ranog otkrivanja (tzv. skrining), no na sreću kod raka dojke nije tako. Ovo sijelo zadovoljava sve uvjete uvođenja probira i isti s pokazao kao najučinkovitija metoda sekundarne prevencije.

U Zavodu se uspješno već duži niz godina provode dva mamografska programa probira za rak dojke. To su Program preventivne mobilne mamografije (od 2004. godine) i Nacionalni preventivni program ranog otkrivanja raka dojke (od 2006. godine). Oba programa imaju za cilj otkriti rak dojke u početnom stadiju u što većem udjelu, stvoriti naviku kod žena o potrebi provedbe redovitih mamografski pregleda, a za dugoročni cilj smanjiti smrtnost od raka dojke. Programi su namijenjeni različitim dobnim skupinama žena.

Nacionalni program provodi se na razini cijele zemlje i namijenjen je ženama u dobi 50 do 69 godina, dok se Program preventivne mobilne mamografije uz potporu Gradskog ureda za zdravstvo grada Zagreba provodi samo u gradu Zagrebu i namijenjen je ženama u dobi 40 do 49 godina i ženama starijim od 69 godina. Za pregled nije potrebna uputnica liječnika obiteljske medicine jer se radi o programima probira.

Zadaća svih dionika zdravstvenog sustava je upoznati i educirati žene s mogućnostima prevencije i ranog otkrivanja ovog sijela raka. Postotak izlječenja viši je od 90% ako se rak na vrijeme otkrije i zbrine.

U cilju zdravlja i zadovoljstva društva u cjelini potaknimo sebe i ostale ne samo na razgovor o prevenciji, već da ju aktivno i živimo. Stoga, ako još niste napravili svoj mamografski pregled, slobodno nas kontaktirajte kako biste dogovorili termin, a ujedno napravili i nešto dobro za vlastito zdravlje.

© 2019 Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” www.stampar.hr
NZZJZ A. Štampar